Сказ - надзвичайно небезпечна, гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю.
Вперше факт передачі сказу через слину був виявлений німецьким вченим Цинке 1804 року в результаті експериментального зараження дослідних тварин слиною, отриманою від хворої тварини.Розробка вакцини проти сказу- заслуга Луї Пастера, вперше вакцина була застосована 6 липня 1885 року. В 1903 році вчений Негрі відкрив специфічні тільця-включення в головному мозку, які були присутні лише у хворих на сказ, виявлення яких і на сьогоднішній день залишається основним методом посмертної діагностики сказу.
Сказ залишається постійною загрозою для людства в багатьох країнах світу, де щорічно гине від сказу понад 30 тис. людей і більше 1 млн. тварин.
Пам’ятайте!
Кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ необхідно:
-
не контактувати з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпечність таких контактів;
-
якщо покусала або ослинила підозріла тварина, потрібно промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду. Слід особливо уважно оглянути дитину після прогулянки чи контакту з підозрілою твариною;
-
якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного щеплення та серотерапії, що проводяться за затвердженою схемою;
-
своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам.
|